Jak pomalować ogrodzenie

Jak pomalować ogrodzenie

Praktycznym i niedrogim sposobem na renowację ogrodzenia jest pomalowanie go. Zamiast wymieniać cały płot, możemy go po prostu pomalować. Dzięki temu, zaoszczędzimy czas oraz pieniądze. Jednak zanim zabierzecie się do pracy, warto przeczytać poniższy poradnik. Pomoże on wam uniknąć niechcianych błędów oraz przywrócić dawny blask waszemu ogrodzeniu.

Krok 1 - Oceniamy stan ogrodzenia

Przed przystąpieniem do malowania musimy oszacować, czy nasza praca będzie miała jakikolwiek sens. Należy ocenić stan płotu. Jeżeli co najmniej 1/2 powierzchni ogrodzenia posiada uszkodzenia mechaniczne, ślady po kornikach, nieodwracalne wady lub przegnicia- należy go w całości wymienić. Malowanie uszkodzonego drewna nie przyniesie oczekiwanych skutków, gdyż materiał nadal będzie się niszczyć od środka. Najłatwiej ocenić stan ogrodzenia wizualnie oraz przez sprawdzenie jego twardości. Jeżeli drewno jest twarde i nie posiada dużych śladów uszkodzeń- możemy ze spokojem brać się do pracy!

Krok 2 - Przygotowujemy ogrodzenie do malowania

Zaczynamy od wymiany zniszczonych elementów, które nie nadają się do ponownego pomalowania. Części, które za chwilę będziemy malować muszą być odpowiednio przygotowane. Dlatego też, zdzieramy z nich złuszczoną powłokę przy pomocy papieru ściernego. Jeżeli zauważamy w naszym ogrodzeniu ubytki w drewnie, możemy je zaszpachlować szpachlą do drewna. Po dokładnym wyczyszczeniu, wygładzeniu oraz zaszpachlowaniu sztachet, możemy przystąpić do malowania. 

Krok 3 - Zabezpieczamy drewo

Najtrwalszym sposobem zabezpieczenia drewna jest niewątpliwie użycie preparatów impregnujących. Wnikają one głęboko w strukturę tego materiały, zabezpieczając go nie tylko od strony zewnętrznej (uszkodzenia mechaniczne, działania atmosferyczne), ale także wewnętrznej. Po zaimpregnowaniu drewna, możemy dodatkowo użyć lakieru lub bejcy do drewna. Dzięki temu będziemy mieli jeszcze większą pewność, iż nasze ogrodzenie jest dobrze chronione. 

Ciekawostka

Preparaty impregnujące drewno, lakiery oraz bejce mają także wielką zaletę- chronią drewno przed kornikami, które przez działanie w.w. środków, nie mogą przedostać się do wnętrza deski.

Krok 4 - Malowanie

Ogrodzenie malujemy pędzlem i wałkiem do lakieru. Wałek dokładnie kryje drewnianą powierzchnię, natomiast dzięki pędzlowi możemy dogłębnie wypełnić szczeliny i trudno dostępne miejsca (poleca się w szczególności pędzel okrągły lub płaski o szerokości około 2,5-3 cm)

Uwaga

Należy pamiętać, iż grubsza warstwa lakieru wcale nie oznacza lepszych rezultatów! Jest ona bardziej podatna na łuszczenie, pękanie, pęcznienie oraz działanie mrozu.  

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić ogrodzenie pod napięciem i paralizator

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pomalować ogrodzenie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!